Vaši lektoři

Marie Čejnová

Marie Čejnová je mladá plzeňská akordeonistka, která je absolventkou plzeňskou konzervatoř ve třídě dr. Jarmily Vlachové a na Národní hudební akademii v Dánsku pod vedením doc. Jytte von Rüden získala bakalářský titul. Na hudbě ji imponuje především pestrosti, kterou každému nabízí.
 
Hrála jako sólistka s Plzeňskou filharmonií, vyhrála mezinárodní akordeonové soutěže, vyučovala akordeon na ZUŠ, absolvovala koncertní turné se skupinkou Jelen, zahrála si na festivalu Rock for People či buskingovala (hrála na veřejných místech) v ČR, USA či v Indii. V současné době učí především soukromě studenty z Čech, Dánska, Švédska a USA.
 
Komorní hra je v současné době neodmyslitelnou součástí jejího uměleckého života, jak s kolegy z Check Accordion Tria, tak s klavírem, zpěvem či bicími.
 

Těšíš se na Kutnohorský týden akordeonu? A proč?

Jasně že jo! Těším se, že (si) budeme hrát, ale o prázdninách se to samozřejmě nemá zas až tolik přehánět. Myslím, že to bude skvělý týden na to, abyste na svůj nástroj nezapomněli a hravou formou se naučili něco nového. To pak paní učitelka bude v září koukat, co všechno nového jste se naučili!

Co od tebe mohou účastníci očekávat? Jsi hodně přísná?

Když je to potřeba, tak přísná jsem, ale zrovna o prázdninách skoro vůbec.

U mě jsou vítány všechny věkové kategorie a vůbec nikdo se nemusí stydět. Když jsem byla malá, tak jsem se styděla hrát cizím lidem, ale jelikož vím, jaké to je, tak si myslím, že umím dodat odvahu a rychle probořit bariéru mezi žákem a učitelem a jelikož jsou to prázdninové kurzy, tak budeme určitě hned kamarádi a užijeme si legrace nejen při lekcích, ale také na doprovodném programu.

Co máš na hudbě nejraději?

Je to mnoho věcí, jelikož hudba má mnoho podob. Umí být krásná, inspirativní, motivující, utišující… Je toho spousty a pokaždé je to něco jiného.

Někdy umí být i depresivní a ošklivá, když nám třeba něco nejde nacvičit a to, aby byla vždy taková jakou ji my či skladatel chceme mít, proto musíme cvičit a každým dnem ji porozumět více a více.

Proto se na všechny těším na prázdninových kurzech, kde snad ten váš hudební oříšek rozlouskneme a hudba vždy bude vaším dobrým společníkem s jakýmkoli přívlastkem.

Michal Karban

Michal Karban je v Kutné Hoře doma. V tomto městě se narodil, a právě zde na základní umělecké škole také začala jeho hudební a životní cesta s akordeonem. Je absolventem plzeňské konzervatoře, v současné době dokončuje magisterské studium na Dánské národní akademii v Odense a již je přijat na navazující program pro sólisty na další dva roky.

Ve své profesi má rád pestrost, zúčastnil se akordeonové soutěže v USA, hrál v televizní soutěži, odehrál turné s Plzeňskou filharmonií, spolupracuje s pěveckými talenty, vyučuje mladé akordeonisty i ty dospělé. Je akreditovaným lektorem MŠMT v oblasti hry na akordeon.

Zajímá se o stavbu a historii akordeonu, je distributorem světově uznávané značky PIGINI.

Těšíš se na Kutnohorský týden akordeonu? A proč?

Samozřejmě, že se těším. Snoubí se zde vše, co miluji – akordeon, hudba, výuka akordeonu, Kutná Hora a hlavně příjemná setkání s milými lidmi. Těším se na mnoho věcí… Na to, že výuka nebude ve třídách, ale v inspirativních prostorách Tylova divadla, doufám, že to nebude jen o hraní, ale také si budeme hodně povídat a zajdeme si třeba opéct buřty.

Co od tebe mohou účastníci očekávat? Jsi hodně přísný?

Přísný jsem zejména sám k sobě, protože si myslím, že každý musí vždy začít sám u sebe. Účastníci mohou očekávat hlavně pohodu, nejsem kamarád se stresem. Snažím se dbát hlavně na to, aby nás hudba bavila, dělala radost a cítili jsme se při ní přirozeně. Během toho, vždy najdu příčinu problému (špatný prstoklad, nevhodné načasování,…). Jsem empatický a otevřený všemu a všem. Žádný dotaz není hloupý nebo nevhodný.

Co máš na hudbě nejraději?

Její pestrost, průzračnost a možnost ji sdílet – kdekoli a s kýmkoli.

Markéta Laštovičková

Markéta Laštovičková je absolventkou Pražské konzervatoře (ve třídě prof. Ladislava Horáka) a nyní studentkou Dánské národní hudební akademie (ve třídě doc. Jytte von Rüden), kde v roce 2020 získala svůj bakalářský titul.

Koncertuje po celém světě, v roce 2018 vystoupila se sólovým recitálem na Pražském jaru a je laureátkou mnoha národních i mezinárodních soutěží. Mezi její zájmy patří skládání (vydala již 2 sešity s instruktivními skladbami pro akordeon – Simply Happy, Simply Happy ZOO) a baví ji také pedagogická činnost.

V současné době vyučuje na ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod a dále pak na českých i zahraničních akordeonových kurzech jak pro děti, tak i pro dospělé. Mnoho pedagogických zkušeností čerpá i od své maminky Ivany Laštovičkové, která je velmi uznávanou pedagožkou akordeonu na ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě.

Těšíš se na Kutnohorský týden akordeonu? A proč?

Na Kutnohorský týden akordeonu se samozřejmě těším hodně! Určitě si užijeme skvělý týden plný hudby, zábavy a výletů v krásné Kutné Hoře, poznám nové (a jistě milé) akordeonisty, potkám své dlouholeté kamarády a známé a dohromady si tak vytvoříme hezký kolektiv. Věřím, že si všichni odneseme mnoho zkušeností a radosti z hudby a mimo to rozšíříme i seznam svých prázdninových zážitků.

Co od tebe mohou účastníci očekávat? Jsi hodně přísná?

Jsem přísná jen na Michala a Marušku na zkouškách našeho tria 😀 , jinak jsem velmi milá paní učitelka, ráda pomůžu a poradím s jakýmkoliv problémem nebo dotazem. Výuku ráda přizpůsobím každému dle jeho stylu a představ.

Říká se o mně, že jsem specialista na měchovou techniku, také mám zkušenost s výukou akordeonového orchestru a se skládáním vlastních skladeb, takže budu moc ráda, pokud mi přijdete zahrát třeba i něco z mé tvorby 🙂

Co máš na hudbě nejraději?

Hudba je takový můj kamarád do pohody i nepohody, vždycky mi zlepší náladu! A když si k sobě přizvu ještě další kamarády, muzikanty, tak si spolu užijeme spoustu legrace, jelikož ve dvou (a více) se to lépe táhne.