Přátelé akordeonu

O nás

Spolek Přátelé akordeonu vznikl v roce 2019 v čele se zakladateli Michalem Karbanem, Marií Čejnovou a Markétou Laštovičkovou. Jeho cílem je výuka a propagace akordeonu. Největší událostí je pořádání Kutnohorského týdne akordeonu – akordeonových kurzů a mezinárodního hudebního festivalu.

Marie Čejnová

Marie Čejnová v současnosti dokončuje postgraduální studium na Dánské národní hudební akademii u doc. Jytte von Rüden, magisterský titul získala tamtéž. Marie je pedagožkou hry na akordeon na plzeňské konzervatoři a na ZUŠ Ilji Hurníka v Praze. Dále vyučuje akordeon soukromě a také vede muzikoterapii ve Zbůchu.  

Co pro Tebe znamená Kutnohorský týden akordeonu? 

Kutnohorský týden akordeonu je pro mě hlavně radost ale i starost. Máme s festivalem spoustu práce, která začíná hned posledním dnem festivalu probíhajícího, ale vidět úsměvy a pokroky všech našich studentů mě motivují do toho jít za další rok znovu. Za dobu existence náš festival zapříčinil vznik mnoha nových přátelství a hudebních zážitků. Já osobně se nejvíce těším na sobotní bojovku…

Michal Čejna Karban

Michal Čejna Karban je muzikant, hudební manažer, člen Check Accordion Tria, prodejce a odborník na italské akordeony. Magisterské studium vystudoval na Dánské národní akademii, je PR manažerem Plzeňské filharmonie a jednatelem společnosti Akordeony s.r.o. Nově oprášil klávesovou harmoniku, rád hraje (nejen) kamarádům a rodině pro radost. 

Co pro Tebe znamená Kutnohorský týden akordeonu? 

Je to takové naše miminko. S Mařenkou a Markétkou jsme stáli u zrodu tohoto akordeonového projektu. Z původních nesmělých plánů se vyklubala poměrně velká hudební událost. Kutnohorský týden akordeonu je pro mě velká radost! Největší potěšení zažívám, když si  během náročné festivalové honičky na chvíli sednu a pozoruji spokojené hudebníky, akordeonisty a návštěvníky festivalu. Je to zkrátka srdcovka a já věřím, že nejen pro mě.   

Markéta Laštovičková

Markéta Laštovičková vystudovala akordeon na Dánské národní akademii hudby v Odense. V současné době pokračuje ve svém doktorandském studiu na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě a vyučuje na ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod. Je vítězkou mnoha mezinárodních soutěží po celé Evropě, avšak za svůj největší úspěch považuje sólový recitál na festivalu Pražské jaro 2018. Je pravidelně zvána jako lektorka na mistrovské kurzy nebo do porot národních i mezinárodních soutěží. Kromě koncertní a pedagogické činnosti také skládá, na kontě má již 4 vydané knížky Simply Happy s instruktivními skladbami pro akordeon.

Co pro Tebe znamená Kutnohorský týden akordeonu?

KTA je pro mě doslova srdcová záležitost. Je to týden, kdy dělám vše, co mám ráda – hraji na akordeon, snažím se předávat své zkušenosti druhým, trávím čas s lidmi, které mám ráda a ve volných chvílích si užívám léta v krásném prostředí Kutné Hory. Ač je to týden velmi intenzivní, odnesu si z něj každý rok plno radosti, zážitků, inspirace, zkušeností a nových hudebních kamarádů.

Jytte von Rüden

Jytte von Rüden je docentkou akordeonu na Národní hudební akademii v dánském Odense. Zde si vybudovala národní i mezinárodní akordeonové prostředí, kde např. v posledních letech vychovala mnoho českých akordeonistů. Vynakládá velké úsilí při rozšiřování akordeonového repertoáru prostřednictvím nesčetných úprav od baroka přes klasicismus a romantismus až po soudobou hudbu v sólové i komorní hudbě. Jytte von Rüden hraje v duu s houslemi a vydala čtyři CD. 

 

Co pro Vás znamená Kutnohorský týden akordeonu? 

Kutnohorský týden akordeonu letos slaví své 5. výročí. GRATULUJI! Festival pro malé i velké akordeonisty je charakteristický svým společenským významem, velikostí a hudební rozmanitostí. Většina lidí má ráda hudbu! Posloucháme ji v autě, doma nebo v práci. Nejlepší však je, když můžete vidět a slyšet hudebníky naživo a být toho součástí. PROTO je Kutnohorský týden akordeonu hudebním MÍSTEM SETKÁNÍ akordeonistů v České republice. 

 

Ivana Laštovičková

Ivana Laštovičková je renomovaná česká pedagožka vyučující hru na akordeon na ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod a SZUŠ Havlíčkův Brod. Za svou dlouholetou praxi vychovala mnoho profesionálních hráčů, kteří nyní působí nejen v ČR, ale i v zahraničí. Její žáci získávají přední místa na národních i mezinárodních soutěžích a potvrzují tak kvalitu brodských akordeonistů. Ivana je často zvána jako lektorka na nejrůznější kurzy a jako porotkyně zasedá do národních i mezinárodních porot.

Co pro Vás znamená Kutnohorský týden akordeonu? 

KTA vnímám jako velice zajímavou akci, na kterou se každoročně sjíždí mladí akordeonisté z ČR i ze zahraničí. Jsem ráda, že mohu být součástí kutnohorského hudebního dění. Za týden v Kutné Hoře „omládnu“ o 20 let a snažím se zde předat svým svěřencům vše, co mě život hudebně naučil. Tak ať se daří Vám všem – úžasným mladým akordeonistům!

Zůstaňte v obraze a sledujte aktuality